Dr hab. inż. Jerzy Respondek został powołany przez Komisję Europejską jako ekspert programu ERA Chairs organizowanego w ramach Horyzontu 2020.

Program  ERA Chairs ma na celu pełne finansowe wsparcie europejskich uniwersytetów oraz instytucji badawczych w zatrudnieniu wybitnych naukowców na okres nawet pięciu lat. Drugim, nierozerwalnie powiązanym celem programu, jest wdrożeniu zmian strukturalnych, które zapewnią trwałość osiągniętej w wyniku realizacji przyznanego grantu poprawy w jakości badań naukowych danej jednostki.

Wybór najlepszych propozycji grantowych odbywa się w ramach dwuetapowej procedury. Po zdalnej ocenie indywidualnej następuje etap tygodniowych obrad w siedzibie unijnej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (ang. Research Executive Agency) w Brukseli. W skład zespołu oceniającego wchodzą nie tylko wybitni przedstawiciele wszystkich dziedzin nauki, ale także reprezentanci biznesu oraz dziennikarze specjalizujący się w popularyzacji badań. Komisja Europejska rekrutuje ekspertów nie tylko z krajów UE, ale także z państw kandydujących.

Dr hab. inż. Jerzy Respondek stopień doktora habilitowanego uzyskał w jednostce zwyczajowo uznawanej za siedzibę Komitetu Informatyki PAN, tj. na Wydziale Informatyki Politechniki Poznańskiej. Wykładał w licznych zachodnich uczelniach, w tym w Pizie, Norymberdze oraz w macierzystym departamencie Alana Turinga na uniwersytecie w Manchester.